orientální koťátko

Orientální krátkosrstá kočka (OSH) je moderní plemeno vyšlechtěné s přispěním chovatelů, avšak se starobylými kořeny. Orientální kočky totiž patří do stejné skupiny jako siamské kočky (SIA), které stály u zrodu plemene, a se kterými se orientální kočky také kříží. 

 

První orientální krátkosrsté kočky byly vyšlechtěny v 50. letech ve Velké Británii, podobně jako řada dalších kočičích plemen. Důvodem byla patrně  velká chuť chovatelů obnovit válkou zničený chov, a také nebývalá ochota experimentovat.

 

K siamským kočkám tak byla přikřižována jiná plemena jako habešská, ruská modrá, ale i britská krátkosrstá nebo kočky domácí. Další cílenou plemenitbou, při které se opětovně křížili potomci se siamskými kočkami, se rozšířil a upevnil genofond siamských koček. Plnobarevné nebo kresbové kočky z tohoto křížení se pak staly prapředky dnešních moderních orientálních koček i dalších plemen, u jejichž zrodu stály siamky, jako seyšelská krátkosrstá (SYS) a dlouhosrstá (SYL), orientální dlouhosrstá tzv. jávanská (OLH), balinéská (BAL) nebo bezsrsté plemeno Peterbald (PEB).

 

Orientální kočky nezaujmou jen svou elegancí nebo bystrýma zelenýma očima, ale především svým temperamentem, živou a přátelskou povahou a  hlasitou komunikací. Rády se učí novým kouskům, umí aportovat hračky a jsou obecně velmi hravé.

 

 

  • facebook-square
  • YouTube Black Square
orientální koťátko

Orientální kočka je mimořádně společenské plemeno, které je doslova závislé na svém člověku. Bude vás zbožňovat, nadšeně vítat, asistovat při každé činnosti. Nerada ale zůstává sama, proto je dobré mít kočičky alespoň dvě, nebo jí pořídit psího kamaráda.

 

A proč právě siamky a orientálky učarovaly mně? Je to právě pro jejich tajemnost, pro jejich vnitřní sílu, pro jejich citlivost a absolutní lásku a důvěru ve svého člověka. Pro úžasný temperament a energii, která vychází z každého jejich pohybu, pro hebký kožíšek, který vás zahřeje, když je vám těžko. Pro jejich inteligentní a rozvážný pohled, skoro promluvit!

poslední aktualizace 11. 3. 2016 | © 2014 Lucie Nencková

 

chovatelská stanice siamských a orientálních koček Phraya*cz

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now